Aktual.: 2.11.2024 11:21

Brno – Pláště superhrdinů, světelné meče a špičaté elfí uši zaplavily pavilon E na brněnském výstavišti. Začal třetí ročník festivalu populární kultury Comic-Con Junior. Přilákal hlavně fanoušky sci-fi, fantasy, her a komiksů. Před pavilonem se od rána tvořila dlouhá fronta. „Oproti předešlým ročníkům máme víc hostů, širší program, nové výstavy,“ řekl jeden z organizátorů Václav Pravda.

Mnozí návštěvníci, děti i dospělí, přicházejí v kostýmech svých oblíbených hrdinů. Vybrali si například postavy ze série Star Wars, Pán prstenů, Harry Potter nebo z japonských animovaných příběhů.

Organizátoři festivalu při zahájení udělili několika umělcům cenu Comic-Conu Junior za celoživotní přínos fantastice. Získala ji například Lucie Lomová, tvůrkyně komiksových knih a také oblíbeného seriálu s myšími hrdiny Ančou a Pepíkem. „Myši mají tradici v pohádkách a bajkách, byly s lidmi odjakživa,“ řekla Lomová k dlouholeté oblibě seriálu.

Lomová v minulosti převzala také insignie rytířky francouzského Řádu umění a literatury. Česko má v komiksu oproti Francii pořád hodně co dohánět, i když se v posledních desetiletích hodně posouvá, uvedla Lomová. Komiks je podle ní ve Francii obecně uznávaným uměním, není vnímán jen jako žánr pro děti.

Stejné ocenění si z Brna odvezou Ulrich Schröder z Německa a Daan Jippes z Nizozemska. Oba spolupracovali se společností Disney, třeba na příbězích o kačerech. Cenu za celoživotní přínos fantastice převzal také britský herec Jason Isaacs, jenž se v sérii o Harrym Potterovi představil jako Lucius Malfoy.

Comic-Con Junior potrvá do neděle, nabízí různorodý doprovodný program, prodej sběratelských artefaktů, her nebo komiksových sešitů. Novinkou letošního ročníku je sesterský festival Kniha Brno, koná se ve stejném pavilonu, vstupenka na Comic-Con Junior platí i pro Knihu Brno. „Říkali jsme si, že Brno si velký knižní veletrh rozhodně zaslouží,“ uvedl za organizátory Pavel Renčín.

Hlas a přízvuk je základ každé nové role, řekl v Brně britský herec Isaacs

Když se britský herec Jason Isaacs připravuje na novou roli, vždy začíná hlasem a přízvukem. Je to 50 procent každé postavy, řekl Isaacs novinářům na festivalu Comic-Con Junior v Brně. Organizátoři jej pozvali jako jednu z hlavních hvězd letošního ročníku festivalu.

Jedenašedesátiletý Isaacs hrál například postavu Luciuse Malfoye v sérii o Harrym Potterovi, výrazné role měl také ve filmu Patriot nebo v seriálu Star Trek.

K herectví se Isaacs dostal v univerzitním souboru. Divadlo mu pomohlo překonávat nejistotu a najít sebe sama. V divadelní zkušebně prý poprvé v životě zakusil pocit, že na jeho původu, minulosti ani na ničem jiném, co se netýká role, nezáleží. Vyprávění příběhů a vtělování se do nových postav bere jako nekončící hledání odpovědi na otázku, co vlastně znamená být člověkem.

„Moje oblíbená role je vždycky ta příští,“ řekl herec, který se z divadelních prken rychle dostal i před filmovou kameru. Žádné vysněné úlohy tak nemá. Odmítl v minulosti nabídky na role v později slavných filmech, ale nelituje toho. „Možná by se mnou takový úspěch neměly,“ řekl Isaacs. Kromě velkých produkcí hraje také v nezávislých filmech, spolupracuje s mladými tvůrci.

Také nad tím, zda přijme roli v Harrym Potterovi, docela dlouho přemýšlel, uvedl. Usiloval o jinou postavu, nabídli mu však čaroděje Luciuse Malfoye. Nakonec se nechal svým okolím přesvědčit, ať roli vezme, za což je vděčný. Harry Potter se od jiných filmových počinů liší tím, že jeho popularita neuvadá a stále přináší radost generacím fanoušků, a tím pádem i hercům, řekl Isaacs.

Z natáčení Harryho Pottera si Isaacs vzpomíná třeba na deštivé dny, kdy se nedalo pracovat. Zatímco hollywoodští herci by se nejspíš zavřeli ve svých karavanech, ti britští se scházeli nad čajem, povídali si a užívali společnost. „Propršené dny tak nakonec možná byly ty nejlepší,“ řekl Isaacs s nadsázkou.

Jako specificky britskou záležitost vnímá také důraz na hlas v herectví. V Británii je totiž spousta dialektů a přízvuků, podle kterých lze poznat místo původu i sociální příslušnost člověka. „Každý vás podle toho soudí, jen co otevřete pusu. Britský herec tak musí dobře vládnout hlasem,“ uvedl Isaacs.

Práce s hlasem mu nikdy nečinila obtíže, rychle pochytí nový přízvuk, přesto ale věnuje hlasu každé nové postavy značnou pozornost, řekl. „Je to pro mě něco jako maska pro herce commedie dell’arte,“ uvedl Isaacs. Americkou angličtinu umí dokonale, zkušenost má i s australskou. „Ale Nový Zéland, to by byla výzva,“ dodal herec.

Do Brna Isaacs zavítal krátce po návratu z natáčení třetí řady seriálu Bílý lotos. Zůstane do neděle, kdy má na festivalu besedu s fanoušky.

Podíl.