Aktual.: 2.11.2024 07:30

Praha – Literární vědci, studenti středních a vysokých škol, pedagogové a další zájemci o českou poezii mohou on-line číst i zkoumat tisíce básní domácích autorů z 19. a začátku 20. století v databázi, která je dostupná v České elektronické knihovně na webu ceska-poezie.cz. V novém webovém rozhraní nyní přibyly díky využití umělé inteligence (AI) i další funkce. ČTK o tom informovala Lenka Patoková z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, v němž projekt vznikl.

Česká elektronická knihovna nabízí na 1700 knih poezie 748 autorů a také řadu nástrojů, jak tisíce básnických textů zkoumat. Shromážděný materiál bohemisté ve spolupráci s týmem Katedry aplikované matematiky Fakulty informačních technologií ČVUT zpracovali za využití umělé inteligence (AI). Strojová analýza umožnila například seskupování básní s podobnými motivy do takzvaných shluků.

Myšlenka fulltextové databáze české poezie vznikla v Ústavu pro českou literaturu v polovině 90. let minulého století. V roce 2001 vydal ústav databázi na nosiči CD-ROM, na internetu byla zpřístupněna v roce 2005. „Po takřka dvaceti letech doznala nejrozsáhlejší fulltextová databáze svého typu na českém internetu i webové rozhraní četných změn,“ uvedla Patoková.

„Výsledky shlukové analýzy mají i vzhledem k vlastnostem starších básnických textů do značné míry experimentální charakter, to ovšem neznamená, že by nepřinesly zajímavá zjištění. Již první pokusy dokázaly, že touto cestou lze nejen zacílit přesněji výzkum analýzy, ale současně také nacházet dosud neznámé souvislosti,“ poznamenali Jiří Flaišman a Michal Kosák z Ústavu pro českou literaturu.

Česká elektronická knihovna nabízí výběr básnických knih z dějin české poezie 19. a počátku 20. století doprovozený dalšími materiály a odkazy na spolehlivé zdroje. Přináší kompletní veršované dílo nejvýznamnějších básníků české novodobé literatury, mezi jinými Karla Hynka Máchy, Karla Jaromíra Erbena, Karla Havlíčka Borovského, Jana Nerudy, Jaroslava Vrchlického či Otokara Březiny, ale i méně známých autorů. Umožňuje fulltextové i strukturované vyhledávání v textech.

Vedle samotných básnických titulů najdou zájemci v databázi také informace o díle i jeho autorovi. Využít ji mohou čtenáři poezie, badatelé, vyučující nebo studenti.

 

 

Podíl.