Aktual.: 31.10.2024 14:14

Berlín – Německá policie pátrá po muži, který na berlínské železniční stanici při kontrole odhodil tašku s výbušninou a uprchl. Podle magazínu Der Spiegel a bulvárního listu Bild se jednalo o velmi nestabilní peroxid acetonu (TATP), který použili mimo jiné teroristé při útocích v Paříži a Bruselu v letech 2015 a 2016.

Policisté chtěli ve středu odpoledne na stanici berlínské městské dráhy Neukölln zkontrolovat muže s taškou. Podezřelý ji odhodil a utekl. V tašce pak policisté našli výbušnou látku. Podle německých médií šlo o vysoce nestabilní TATP. Berlínská policie tuto informaci na dotaz agentury DPA „nepotvrdila ani nevyvrátila“. Tašku policisté odpálili v nedalekém parku.

TATP se často používá v kriminálním prostředí, například při odpalování bankomatů, a při teroristických útocích. Zbytky látky se našly po atentátech v Paříži v roce 2015, v Bruselu v roce 2016 či v Manchesteru v roce 2017 a malé množství se našlo také u muže, který letos plánoval atentát na koncert Taylor Swiftové ve Vídni.

Podle regionální stanice rbb24 policie zatím nemá žádné konkrétní informace, že měl být výbušný prášek nalezený v tašce odhozené v Neuköllnu použit při teroristickém útoku. Muže na stanici policisté kontrolovali v souvislosti se zvýšenou kriminalitou v oblasti, nikoli kvůli konkrétnímu podezření, dodala policie.

Podle deníku Bild, který zveřejnil fotografii podezřelého, muž na útěku ztratil doklad totožnosti. Deník Berliner Zeitung uvedl, že doklad nepatřil podezřelému, ale 30letému Polákovi, který jej v lednu 2022 nahlásil jako ukradený. Další fotografie zveřejněná Bildem ukazuje údajně obsah odhozené tašky: drátem omotanou plastovou láhev, v níž bylo kolem půl kilogramu TATP.

Největší německá odborová organizace policistů GdP v souvislosti s případem varovala před nebezpečím teroristických útoků na nádražích. Podle odborového předáka Andrease Rosskopfa ale nyní policii chybí na nádražích až 3500 příslušníků. Vyzval také k nasazení moderní techniky k rozpoznávání obličejů.

Německý Spolkový sněm před dvěma týdny schválil bezpečnostní balíček, který obsahoval mimo jiné opatření, jež by v určitých případech umožňovalo bezpečnostním složkám používat k hledání podezřelých biometrická data na internetu. Tuto část bezpečnostního balíčku ale následně zamítla při hlasování Spolková rada, která zastupuje zájmy 16 německých spolkových zemí. Bezpečnostní balíček byl reakcí na srpnový teroristický útok v Solingenu na západě Německa, při kterém odmítnutý žadatel o azyl ze Sýrie zavraždil na městských slavnostech tři lidi.

Podíl.