Události: Oslavy Halloweenu v Šanghaji znemožněny (zdroj: ČT24)

Policejní zásah znemožnil oslavy Halloweenu v nejlidnatějším čínském městě Šanghaji. Západní tradice představuje vzácnou příležitost projevit to, co jinak stát umlčuje – tedy jakoukoliv kritiku nebo třeba příslušnost k sexuálním menšinám. Na čínském internetu se mezitím diskutuje o přitvrzení úředního postupu proti veřejným shromážděním a svobodě projevu.

Halloween v Šanghaji je pro Číňany vzácnou příležitostí, jak se stylově odreagovat. Účastníky ale začala rozhánět policie, některé zatýkala. Záběry lidé sdílejí na sociálních sítích, ale cenzoři je rychle blokují.

„Zadrželi mě po pěti minutách v obchodním domě. Zapsali si mě a poslali domů převléct. Na shledanou za rok,“ uvedl ve videu nahraném na sociální síti X uživatel Renminbao. „Policie mě zadržela a nařídila mi, abych si smyla make-up. Vyděsila jsem se a utekla,“ podělila se o svou zkušenost uživatelka stejné sociální sítě s přezdívkou Justice_trail.

Čína se bojí protivládních protestů

V kosmopolitní Šanghaji jsou oslavy západního svátku oblíbené. Úřady je tolerovaly až do loňska, kdy se na internetu šířily fotky lidí v kostýmech, které si utahovaly z vlády a politiky. Lidé nosili masky sledovacích kamer, covidových testů či cenzurovaných výroků.

Čínská bezpečnost je přitom citlivá na jakákoliv veřejná shromáždění, na nichž by mohly skupiny lidí svobodně projevit názory nebo dokonce vyjádřit nespokojenost s vládnoucí komunistickou stranou. Za silného dozoru se vloni slavil Halloween v Hongkongu. Policie nedává lidem šanci, aby se zopakovaly protivládní protesty.

Na dění v Šanghaji jsou úřady obzvlášť citlivé. Za covidové pandemie tam v listopadu roku 2022 probíhaly jedny z nejodvážnějších demonstrací proti lockdownu. „Komunistická strano Číny, odstup!“ volali tehdy lidé. Účastníky, mezi nimiž byli převážně studenti, pozatýkala policie. Někteří strávili ve vazbě mnoho měsíců a ze strachu odešli ze země.

Podíl.