
Aktual.: 29.10.2024 13:35
Praha – Polostátní energetická společnost ČEZ podepsala se společností Rolls-Royce SMR strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. V britské firmě koupí zhruba dvacetiprocentní podíl, za nějž zaplatí jednotky miliard korun. Oznámili to premiér Petr Fiala (ODS) a zástupci obou společností. První tuzemský modulární reaktor by měl vzniknout v první polovině 30. let v jaderné elektrárně v Temelíně.
Spolupráce, která je připravována na několik desetiletí, počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku. Nepůjde tak pouze o nákup nebo dodávku hotových zařízení.
„Je to důležitý okamžik k zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Zároveň máme jedinečnou příležitost se podílet na nové technologii modulárních reaktorů. Nechceme technologie jen nakupovat, chceme se na jejich vývoji i výrobě také podílet,“ řekl k dohodě Fiala. Podle něj české firmy dostanou prostor nejen při vývoji zařízení, ale i v dodavatelských řetězcích.
Podle informací ČEZ je malý modulární reaktor od firmy Rolls-Royce SMR tlakovodní reaktor, který využívá aktivní i pasivní bezpečnostní prvky. Jeho elektrický výkon by měl být 470 megawattů, životnost reaktoru se počítá na nejméně 60 let.
ČEZ plánuje do roku 2050 postavit modulární reaktory o souhrnném výkonu tři gigawatty. Stávající elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty. Modulární reaktory by podle dřívějšího vyjádření ČEZ měly sloužit především pro dodávky tepla a měly by vznikat například na území nynějších uhelných elektráren, například v Prunéřově nebo v Dětmarovicích. Cena modulárního reaktoru bude podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše obdobná jako u velkých bloků s tím, že bude poměrem odpovídat nižšímu výkonu modulárního reaktoru. ČEZ nyní připravuje stavbu dvou velkých reaktorů o výkonu každého přes 1000 MW v Dukovanech, náklady na jeden by při současných cenách měly podle vlády vyjít na 200 miliard korun.
ČEZ pro výstavbu modulárních reaktorů vybíral z řady zahraničních společností, Rolls-Royce SMR upřednostnil například před společnostmi Westinghouse či EDF, které se ucházely i o stavbu velkých bloků. Česká společnost podle Beneše od začátku jednání cílila na to, aby se mohla podílet i na vývoji a výrobě technologie. Partnerství s Rolls-Royce SMR podle něj firmě zajistí přístup k projektům v ČR a následně i v zahraničí. Nevyloučil možnost dalšího navýšení podílu v britské firmě.
Uzavření spolupráce si pochvalovala také britská strana. „Je to milník v historii česko-britské ekonomické spolupráce,“ uvedl britský velvyslanec v ČR Matt Field. Podle generálního ředitele Rolls-Royce Tufana Erginbilgice spolupráce oběma firmám nabízí příležitost k vybudování silné pozice v jaderné energetice. Zároveň potvrdil, že by české firmy měly hrát důležitou roli v budoucích dodávkách.
Modulární reaktory je možné vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný.
Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. V Dukovanech by korejská společnost KHNP měla postavit další dva reaktory. První z nich má být hotový v roce 2036.
HK ČR: Spolupráce ČEZ s Rolls-Royce SMR je příležitostí pro český průmysl
Jako příležitost přímo se zapojit do výroby modulárních reaktorů hodnotí zástupci tuzemských podnikatelů investici polostátní skupiny ČEZ do britské společnosti Rolls-Royce SMR. Podle nich spolupráce firem otevírá cestu i pro zapojení českého průmyslu do dodavatelského řetězce. Pozitivně hodnotí partnerství také analytici, upozorňují však na možná rizika spojená s tím, že technologie dosud není příliš vyzkoušená v praxi. Vyplývá to z komentářů Hospodářské komory ČR (HK ČR) a expertů, které oslovila ČTK.
Podle Hospodářské komory je navázání spolupráce velkou příležitostí a potenciálem. „Znamená to, že by se výroba malých modulárních reaktorů mohla částečně realizovat na území České republiky, tedy se zapojením a přispěním českého průmyslu. Což je jednoznačně žádoucí,“ uvedla komora na dotaz ČTK. Komplexně tak partnerství hodnotí pozitivně.
Jako správné rozhodnutí vnímá dohodu také analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor. „Výběr Rolls-Royce má navíc výhody ve srovnání s dalšími konkurenčními možnostmi. Nejde až o tak malý výkon, přibližuje se dukovanským blokům, což slibuje ekonomickou efektivitu při nasazení v energetice i ve velkém průmyslu,“ uvedl Gavor. Připomněl, že ČEZ bude zároveň kapitálový podílník v britské firmě, což podle něj umožní českých firmám profitovat při dodávkách do dalších zemí.
Podle analytika Capitalinked.com Radima Dohnala se jedná rovněž o správný krok, avšak se zhruba dvouletým zpožděním. „Kýžený stav by byl skvělý – rychlá realizace, nižší nároky na přenosovou síť a povolování rychlejší. Problémem je ale to, že v západním světě takový reaktor ještě není realizován. Tedy ČEZ investuje v zásadě do start-upu v trochu pokročilé fázi vývoje ale v celkem pozdní fázi ocenění,“ uvedl Dohnal.
Modulární reaktory je možné vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem ale zároveň rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný.
Modulární reaktory by podle tuzemských jaderných expertů měly být důležitou součástí českého energetického mixu. Řada odborníků také připomíná úlohu modulárních reaktorů po připravovaném odklonu od uhelných zdrojů. Právě modulární reaktory by se totiž podle nich měly stát jejich náhradou.